Rocker технологията при съвременните ски

Ако погледнем колекциите на водещите производители на ски за сезон 2014-2015 ще ни направи впечатление, че все по-често в спецификациите на повечето модели присъства характеристиката Рокер (Rocker). Това е характеристика на геометрията и формата на ските, която набира популярност в последните години. На графиката по-долу се вижда същността на Рокер технологията нагледно, но нека поговорим по-подробно за приложението и по-специално, какво толкова променя Рокера в ските като преживяване и усещане.

Ако започнем по-отдалече, повечето от ските, които до сега познаваме и всички сме виждали и може би караме имат така наречената Камера (Chamber) технология. Ако поставите ските една срещу друга откъм базата и ги долепите ясно се вижда тази Камера – тя се получава между средните части на двете долепени ски. Тази форма наподобяваща лък по принцип е измислена с идеята когато скиора е на ските и влезе в завой, ските да се огънат в обратната посока този път във формата на буквата "С". По този начин ските с възможно най-голям натиск следват терена и осигуряват пълен контакт на канта със снега.
Технологията Камера е нещо чудесно, особено за ските за каране на твърди терени и тя присъства и в съвременните модели с Рокер в различен интензитет. Нововъведението по-скоро е комбинацията на Камера и Рокер технологиите във формата на ските.
Рокер извивките са с различен интензитет в различните модели. При ските за твърди повърхности Рокерите при върха и опашката на ските са почти незабележими докато някои от моделите за мек сняг Рокерите обхващат цялото протежение на ските, като Камери изобщо липсват. Очевидно е предимството на Рокер извивките при ските за каране в пудра. Те многократно подобряват възможността на ските да изплуват в мекото при каране както напред, така и назад.

Как обаче стои въпросът с Рокерите в ските за каране на твърди терени? Какъв е смисълът от тази технология тук? Представете си ски за каране на твърди терени, които са дълги 185 см. и имат традиционната Камера технология в средата. Някои ще кажат, че това е прекалено дълга ска за писта, какво обаче ако имаме допълнителни Рокери на върха и опашката от по примерно 5 см. Реално това определя контактната повърхност на ските, когато се карат шус от около 175 см. Интересното идва когато с тези ски се завива. Тогава Рокерите влизат в контакт със снега също както и останалата част от кантовете. Така получаваме пълния контакт на ски 185 см. в завой, съответно много по-добра опора на канта (Edge Hold) и контрол в завоите при по-висока скорост. Освен това самото иницииране на завоите с по-дълги ски, които имат Рокер е много по-лесно и оттам ските се усещат много по-маневрени и леки за завиване независимо от по-голямата дължина.
